Σύμφωνα με την απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος η Επιτροπή του Τμήματος για τα βραβεία Διδασκαλίας και Έρευνας σε νέες και νέους συναδέλφους ( Επικ. Καθηγητές και μέλη ΕΔΙΠ) έθεσε τα παρακάτω κριτήρια και επέλεξε την παρακάτω διαδικασία για την αξιολόγηση των υποψηφίων.

1. Οι υποψήφιοι μπορούν να αυτοπροτείνονται και να υποβάλλουν εκδήλωση ενδιαφέροντος στην Επιτροπή ( με e mail στον Πρόεδρο του Τμήματος και Πρόεδρο της Επιτροπής, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) μαζί με το βιογραφικό τους μέχρι την 10η Οκτωβρίου 2017.
  2. Οι υποψήφιοι μπορούν να προτείνονται από άλλους συναδέλφους και θα πρέπει να υποβάλλουν το βιογραφικό τους μετά από ειδοποίηση της Επιτροπής ότι είναι προτεινόμενοι.
  3. Ειδικά για φέτος, τα παρακάτω κριτήρια για τις δραστηριότητες των υποψηφίων αναφέρονται στα ακαδημαϊκά έτη 2015-2016, 2016-2017.
  4. Τα βραβεία θα απονεμηθούν σε ειδική τελετή τον Δεκέμβριο.
Κριτήρια για το βραβείο Διδασκαλίας

1. Συμμετοχή σε ομάδες προπτυχιακών μαθημάτων. Λαμβάνονται υπόψη τα εξής:

• το επίπεδο του μαθήματος (κορμού, υποχρεωτική ή ελεύθερη επιλογή)
  • ο αριθμός των μελών της διδακτικής ομάδας
  • η αξιολόγηση των φοιτητών

2. Συμμετοχή σε ομάδες μεταπτυχιακών μαθημάτων. Λαμβάνονται υπόψη τα εξής:

• το επίπεδο του μαθήματος (κορμού, υποχρεωτική ή ελεύθερη επιλογή)
  • ο αριθμός των μελών της διδακτικής ομάδας
  • η αξιολόγηση των φοιτητών

3. Η επίβλεψη προπτυχιακών διπλωματικών εργασιών

4. Η επίβλεψη μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών

5. Η επίβλεψη διδακτορικών διατριβών (για επίκουρους καθηγητές)

6. Η συμμετοχή σε τριμελείς συμβουλευτικές επιτροπές διδακτορικών διατριβών

Κριτήρια για το βραβείο Έρευνας
  1. Αριθμός δημοσιεύσεων σε περιοδικά τα οποία υπάρχουν σε μία από τις δύο βάσεις δεδομένων: Scopus, Web of Science.
  2. Αριθμός ετεροαναφορών σε εργασίες του κρινόμενου τα 5 τελευταία χρόνια.
  3. Αριθμός των ερευνητικών προγραμμάτων στα οποία συμμετέχει ο κρινόμενος. Στο κριτήριο αυτό λαμβάνεται υπόψη αν ο κρινόμενος είναι επιστημονικά υπεύθυνος ή ερευνητής, το κόστος του προγράμματος, η πηγή χρηματοδότησης, η διάρκεια του/των προγράμματος/ων, οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα, κ.α.

Ο βαθμός βαρύτητας για κάθε παράμετρο από τις ανωτέρω, αν προκύψει τέτοιο πρόβλημα, θα το επιλύσει η επιτροπή.