στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος HELPOS - Ελληνικό σύστημα παρατήρησης λιθόσφαιρας, το οποίο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Ενίσχυση των υποδομών έρευνας και καινοτομίας (ΕΣΠΑ2014-2020), η Ερευνητική μονάδα Εδαφοδυναμικής και Γεωτεχνικής Σεισμικής Μηχανικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης οργανώνει ένα ημερήσιο επιμορφωτικό Σχολείο με θέμα "Συμβολή των τοπικών εδαφικών συνθηκών στη διαμόρφωση της εδαφικής κίνησης και αλληλεπίδραση εδάφους - θεμελίωσης - κατασκευών".

Το Σχολείο θα πραγματοποιηθεί στις 5 Δεκεμβρίου 2018, μεταξύ 09:00 και 16:00, στο Κτίριο ΚΕΔΕΑ -ΑΠΘ, στην οδό 3ης Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη. Περιλαμβάνει έξι ωριαίες διαλέξεις:
Δημήτρης Ραπτάκης .09:00 - 10:00 : Site effects: στοχαστικό ή αιτιοκρατικό πρόβλημα; Τι μας δείχνουν οι ενόργανες παρατηρήσεις
Κωνσταντίνα Μάκρα.10:00 - 11:00 : Ανάλυση της επιρροής των τοπικών εδαφικών συνθηκών σε 1, 2 & 3 διαστάσεις.
Εύη Ρήγα .11:00 - 12:00 : Η επιρροή των τοπικών εδαφικών συνθηκών στις σεισμικές δράσεις σχεδιασμού των σύγχρονων αντισεισμικών κανονισμών
Εμμανουήλ Κίρτας .13:00 - 14:00 : Επιρροή του εδάφους στη σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών: Το φαινόμενο τηςαλληλεπίδρασης.
Εμμανουήλ Ροβίθης.14:00 - 15:00 : Αλληλεπίδραση εδάφους-κατασκευής υπό σεισμική φόρτιση: Παρατηρήσεις πεδίου και εφαρμογή σε κλίμακα πολεοδομικού συγκροτήματος
Δημήτρης Πιτιλάκης .15:00 - 16:00 : Επιρροή των τοπικών εδαφικών συνθηκών και της αλληλεπίδρασης εδάφους κατασκευής στην εκτίμηση της τρωτότητας των κατασκευών

Το Σχολείο απευθύνεται σε προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές, νέους αλλά και καταξιωμένους επιστήμονες μηχανικούς και γεωλόγους, που θέλουν να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους στο αντικείμενο της συμβολής των τοπικών εδαφικών συνθηκών στην ισχυρή εδαφική κίνηση και στην αλληλεπίδραση εδάφους - κατασκευής.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Σχετικά αρχεία