Tο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης συνυπέγραψε μαζί με 57 ακόμη Πανεπιστήμια από 30 χώρες, Κοινή Δήλωση, με την οποία ζητείται ταχεία δράση για έναν πιο βιώσιμο κόσμο. Αυτό σηματοδοτεί την πρώτη φορά που κορυφαία πανεπιστήμια σε έξι ηπείρους έχουν κάνει κοινή δήλωση σχετικά με την Ατζέντα για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη του 2030, η οποία εγκρίθηκε από τα Κράτη Μέλη των Ηνωμένων Εθνών το 2015, ως κοινό σχέδιο για την παγκόσμια ειρήνη και ευημερία. Τα πανεπιστήμια είναι ενεργοί φορείς παραγωγής γνώσης, συγκέντρωσης ενδιαφερόμενων μερών και παράγοντες μετασχηματισμού, ενώ αναμένεται να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στη διασφάλιση ενός βιώσιμου μέλλοντος. Στην Κοινή Δήλωση, οι ηγέτες των Πανεπιστημίων επιβεβαίωσαν τη δέσμευσή τους για αλληλεγγύη, σταθερότητα και ευημερία και ζήτησαν να εργαστούν για ένα κοινό όραμα μέσω της εκπαίδευσης, της έρευνας, της καινοτομίας και της εταιρικής τους σχέσης.

Την Κοινή Δήλωση των 58 Πανεπιστημίων για την Ατζέντα 2030 μπορείτε να βρήτε εδώ.