Από το προσεχές ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών “Αειφόρος σχεδιασμός τεχνικών έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων” (ΑΣΤΕ) αναμορφώνεται. Με τα νέα του χαρακτηριστικά είναι πιο ελκυστικό και ανταγωνιστικό, καθώς:

• Η διδασκαλία θα γίνεται τα απογεύματα, κάποια Σαββατοκύριακα καθώς και εξ αποστάσεως διδασκαλία μέχρι ποσοστού 35%,
  • Η χρήση των ανωτέρω διευκολύνει την παρακολούθηση του από εργαζόμενους ή φοιτητές από απομακρυσμένες περιοχές, εκτός Θεσσαλονίκης,
  • συνεχίζει να δίνει τη δυνατότητα στους νέους, άρτι αποφοιτήσαντες μηχανικούς να το παρακολουθήσουν και πιθανόν να συνεχίσουν σε εκπόνηση διδακτορικού,
  • τα μαθήματα διδάσκονται τέσσερις ημέρες την εβδομάδα, κατανεμημένα σε δύο εξάμηνα. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια τριών εξαμήνων. Στο τρίτο εξάμηνο εκπονείται η διπλωματική εργασία,
  • η διπλωματική εργασία εισάγει τον/την φοιτητή/φοιτήτρια στην ερευνητική δραστηριότητα
  • το πρόγραμμα συνεχίζει να εστιάζει στον σχεδιασμό έργων πολιτικού μηχανικού βάσει των πλέον σύγχρονων κανονισμών.
  • είναι ιδανικό για επαγγελματίες που επιθυμούν να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους στο αντικείμενο.
  • Το Πρόγραμμα συνεχίζει να καλύπτει ένα ευρύ αντικείμενο θεμάτων που σχετίζονται με την αντιμετώπιση των φυσικών καταστροφών σε έργα Πολιτικού Μηχανικού

Το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 θα προκηρυχθούν 40 θέσεις Μεταπτυχιακών Φοιτητών.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα, μπορούν να βρουν οι ενδιαφερόμενοι στην ιστοσελίδα του ΜΠΣ (https://aste.civil.auth.gr/)
Υποβολή υποψηφιοτήτων: Θα ανακοινωθεί άμεσα
Πληροφορίες: Άννα Καρατζέτζου, 2310-994209, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.