Κατόπιν ενημέρωσής μας από τις Πρυτανικές Αρχές και το Τμήμα Σπουδών του ΑΠΘ  σας γνωστοποιούμε τα εξής:

Φέτος, όπως και τις δύο προηγούμενες χρονιές, θα πραγματοποιηθεί, σε συνεργασία με το Γραφείο Συντονισμού Εθελοντών και Φοιτητικών Δράσεων,  η δράση υποδοχής των πρωτοετών μας «Ξεκίνα ακαδημαϊκά κι εθελοντικά», τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας σε σχέση με τον Covid-19.

Ειδικότερα:

Περιγραφή δράσης: Θα υπάρχουν κατάλληλα διαμορφωμένα "κιόσκια" με εθελοντές φοιτητές του ΑΠΘ μεγαλύτερων ετών, που θα περιμένουν να υποδεχτούν τους πρωτοετείς και να τους ενημερώσουν για θέματα που τους αφορούν στην πρώτη τους επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο

Διάρκεια: Από τις 11 Οκτωβρίου έως τις 22 Οκτωβρίου 2021

Ώρες: Καθημερινά, 10 π. μ.-2 μ. μ.,

Πού? Σε τέσσερα (4) σημεία:

1. Δίπλα στην Αίθουσα Τελετών (Εγνατία)
  2. Μπροστά από το κτίριο της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής (Εθνικής Αμύνης)
  3. Στην κάτω Φοιτητική Λέσχη (Εγνατία)
  4. Μπροστά από το κτίριο Εδρών της Πολυτεχνικής Σχολής (Εγνατία)

Θα διανέμονται:

1. Ο έντυπος «Συνοπτικός Οδηγός Επιβίωσης»
  2. Έντυπες οδηγίες για τη λειτουργία του Πανεπιστημίου για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί επικαιροποιημένος ο πλήρης Οδηγός Επιβίωσης, καθώς και οι Οδηγίες για τη λειτουργία του Πανεπιστημίου για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού.