Πρόσκληση για συμμετοχή ενδιαφερομένων μελών ΔΕΠ και φοιτητών στο 17th International Conference on Environmental Science & Technology καθώς και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων που θα διοργανωθούν από τον φορέα CEST2021.

Το Astrakhan State University, με το οποίο το ΑΠΘ διατηρεί Συμφωνία Επιστημονικής Συνεργασίας, ανακοινώνει τη διεξαγωγή επιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: "Caspian Sea Region in Digital Еrа", στις 27 Μαίου 2021, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φόρουμ "Caspian Sea Region 2021: Trajectories of Sustainable Development".

Ο Τομέας Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και η Ένωση Οικοτοξικολογίας και Περιβαλλοντικής Ασφάλειας (SECOTOX) διοργανώνουν από κοινού Διεθνές Συνέδριο στη Θεσσαλονίκη σε συνεργασία και με άλλους φορείς. Σκοπός του συνεδρίου είναι η ανταλλαγή ιδεών και γνώσεων διαφορετικών ομάδων της επιστημονικής κοινότητας για τα τρέχοντα θέματα της περιβαλλοντικής επιστήμης, της μηχανικής και της διαχείρισης.

10th GRACM International Congress on Computational Mechanics (10th GRACM)

Eugenides Foundation, Athens, Greece 5-7 July 2021

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων () έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το Διαδικτυακό συνέδριο 'Engineering Applications During COVID-19' που διοργρανώνεται από το Euro-Mediterranean University (EMUNI University) και θα πραγματοποιηθεί στις 1/3/2021 6:00 μμ έως τις 09:15 μμ (GMT+2).

Διεθνές συνέδριο για τις πρώτες ύλες, RawMat 2021, Αθήνα 5-9 Σεπτεμβρίου 2021.

Περισσότερες πληροφοριίες:

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος ΔιεθνώνΣχέσεων : http://international-relations.auth.gr/el/node/2154, έχει αναρτηθεί ανακοίνωση που αφορά πρόσκληση σε φοιτητές (προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς) και νέους ερευνητές έως 30 ετών, προκειμένου να συμμετέχουν στο προκειμένου να συμμετέχουν διαδικτυακά στο 4th ASEF Young Leaders Development Summit on Sustainable Development in a post-COVID-19 world.

Το τρίτο φοιτητικό συνέδριο  για την "Ενέργεια και την Αειφόρο Ανάπτυξη", που διοργανώνεται από τους φοιτητές του Κέντρου Ενέργειας και Βιώσιμης Ανάπτυξης (CESD) του Πανεπιστημίου Kadir Has, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020, στην πανεπιστημιούπολη Cibali Campus στην Κωνσταντινούπολη.