Στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του ΑΠΘ με το University of Ulsan της N. Κορέας, παρέχεται η δυνατότητα σπουδών κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2024-25, προπτυχιακών/μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών του ΑΠΘ στο εν λόγω πανεπιστήμιο.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση έως την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα: 12:00 μ.μ.

Ο/Η υποψήφιος/α φοιτητής/τρια πρέπει να έχει ολοκληρώσει κατ’ ελάχιστον το τέταρτο (4ο) εξάμηνο σπουδών του (δύο πλήρη έτη σπουδών). Ο συνολικός χρόνος σπουδών των υποψηφίων δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο έτη από τον ενδεδειγμένο χρόνο σπουδών (ν+2).

Απαραίτητη, επίσης, είναι η πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, ενώ η γνώση της κορεατικής θα συνεκτιμηθεί.

Στη συνέχεια η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων θα προβεί στην επιλογή των τριών (3) επικρατέστερων φοιτητών/τριών και θα προωθήσει τις αιτήσεις τους στο University of  Ulsan (προθεσμία 15.14.2024).

Προσοχή: οι επιλεγέντες φοιτητές θα πρέπει να διαθέτουν διαβατήριο έως τις 10.4.2024, καθώς μέχρι την ημερομηνία αυτή θα τους ζητηθεί να στείλουν στο Τμήμα μας φωτοαντίγραφό του, μεταξύ άλλων δικαιολογητικών καθώς και φωτογραφία τύπου διαβατηρίου.

Για τυχόν ερωτήματα οι φοιτητές μπορούν να απευθυνθούν στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., ή 2310 – 991605 κ. Μαλβίνα Ροκάκη).

....................................................................................

Study abroad opportunity at the University of Ulsan, South Korea for AUTh Students - Winter Semester 2024-25 (from September 1 to December 20, 2024)

The Aristotle University of Thessaloniki (AUTh) is pleased to announce an exciting study opportunity for three (3) of our undergraduate and/or postgraduate students. This program is a part of our ongoing Scientific Cooperation Agreement with the University of Ulsan, South Korea.

Selected students will have the chance to study at the University of Ulsan during the winter semester of the 2024-25 academic year, from September 1 to December 20, 2024.

Who Can Apply?

• Open to AUTh undergraduate or postgraduate students.
  • Applicants must have completed a minimum of four semesters (equivalent to two full academic years) at the time of application.
  • The applicant’s total study duration should not exceed the standard period of study by more than two years.
  • English proficiency is required. Knowledge of Korean is beneficial but not essential.

Application Process:

• The application deadline is 12:00 PM, February 29, 2024.
  • Applications will be evaluated by the AUTh International Relations Committee, which will select the top three (3) candidates.
  • Successful applications will be forwarded to the University of Ulsan by April 15, 2024.

Requirements for Selected Students:

• A valid passport is required by April 10, 2024.
  • Selected participants must submit a photocopy of their passport, other essential documents, and a passport-sized photo to the AUTh International Relations Department by the above date.

Contact for Inquiries: Should you have any questions or need further information, please feel free to reach out to the International Relations Department at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  or call Ms. Malvina Rokaki at +30 2310 – 991605.

Σχετικά Αρχεία