Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε πληροφορίες που αφορούν τη διοργάνωση θερινών σχολείων για τη Ρωσική γλώσσα και τον Πολιτισμό και τις Ρωσικές σπουδές στην αληθινή Ρωσία, τα οποία θα πραγματοποιηθούν στη Ρωσία.

Περισσότερες πληροφορίες: Russian Studies in Real Russia Summer
Summer School Programs

Σύμφωνα προς το έγγραφο 38637/Ζ1/13.3.2019 του ΥΠΠΕΘ, στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της Σλοβακίας, για την υποστήριξη της κινητικότητας φοιτητών/-τριών, Υ.Δ., πανεπιστημιακών δασκάλων και δασκαλισσών, ερευνητών και ερευνητριών, καλλιτεχνών και καλλιτέχνιδων, οι οποίοι/-ες έχουν προσκληθεί από δημόσιο, ιδιωτικό ή κρατικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ερευνητικό οργανισμό της Σλοβακίας για την πραγματοποίηση μέρους των σπουδών τους (μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/-τριες), έρευνας, διδασκαλίας ή καλλιτεχνικής διαμονής αντίστοιχα, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20.

Στην ιστοσελίδα του Tμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας:

Σύμφωνα προς το έγγραφο 25908/Ζ1/19.2.2019 του ΥΠΠΕΘ, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχουν αναρτηθεί οι προκηρύξεις, με ενδεικτική περιγραφή, των προγραμμάτων υποτροφιών του Συμβουλίου Υποτροφιών της Κίνας (CSC), ακ. έτους 2019-2020, για σπουδές πλήρους φοίτησης όλων των κύκλων (προπτυχιακές, μεταπτυχιακές, εκπόνηση Δ.Δ.), και σε αγγλόφωνα προγράμματα (μεταπτυχιακές σπουδές μόνο), οι οποίες καλύπτουν και το έτος γλωσσικής προετοιμασίας όπου δει.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε παραπομπή στην ανακοίνωσή του σχετικά με τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας, αξίας έως 10.000 BP, για την κάλυψη των διδάκτρων ενός προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών, σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή επαγγελματικής κατάρτισης ή σε εκπαιδευτικό φορέα μεταλυκειακής εκπαίδευσης, σε Ελλάδα και εξωτερικό.

προκήρυξη διαγωνισμού για τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας στον κλάδο των Φυσικών Καταστροφών σε πτυχιούχους Πολυτεχνικών-Πανεπιστημιακών Σχολών ελληνικών Πολυτεχνείων-Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πολυτεχνείων-Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Σχολές/Τμήματα Πολιτικών Μηχανικών, Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών, Μηχανολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών/Μεταλλειολόγων, Μηχανικών Ορυκτών Πόρων, Μηχανικών Περιβάλλοντος και Γεωλογίας/Γεωλογικών Επιστημών), για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, από τα έσοδα των Γενικών Κληροδοτημάτων υπέρ της Εκπαιδεύσεως.

H προθεσμία υποβολής αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, λήγει στις 24 Μαϊου 2019.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα χορήγησης υποτροφιών από το Ίδρυμα MATSUMA, για την πραγματοποίηση έρευνας, διάρκειας 3 έως 6 μηνών, για το διάστημα μεταξύ Απριλίου 2020 και Μαρτίου 2021, στην Ιαπωνία. Προβλέπονται 20 θέσεις διεθνώς.

Το Σωματείο Άγιος Βασίλειος-Βασιλειάδα προκήρυξε τη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης σε τέσσερις (4) προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες Πανεπιστημίου, με καταγωγή από τη Μακεδονία, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΚΟΝΤΙΔΟΥ.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/1902) έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τη δυνατότητα φοίτησης προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών για το φθινοπωρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-20 στο Πανεπιστήμιο Beihang University, του Πεκίνου, Κίνας, στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το ΑΠΘ.

Πρόσκληση χορήγησης –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.