Ανακοινώνεται η δυνατότητα σπουδών κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-19, προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών του ΑΠΘ στο Πανεπιστήμιο Beihang University, Κίνας.

Ανακοινώνεται η χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης – κατόπιν επιλογής – ενός/μίας προπτυχιακού/ης φοιτητή/τριας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ με το ποσό των τριών χιλιάδων ευρώ (3,000 ευρώ) από τα έσοδα της Δωρεάς Σοφίας Δερμίση «στη μνήμη των Ομότιμων Καθηγητών Βασιλείου και Νικούλας-Πηνελόπης Δερμίση».

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτυθεί προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών προς Έλληνες και Ελληνίδες πολίτες για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20 του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, απόφοιτους/-ες και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες και αφορούν σε σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση πέντε (5) υποτροφιών από το Υπουργείο Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης της Δημοκρατίας της Σερβίας για την παρακολούθηση θερινού προγράμματος σερβικής γλώσσας (9-27 Ιουλίου 2018), στη Φιλολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου.

Στο σχετικό έγγραφο 84084/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ, με τα συνημμένα του, θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη χορήγηση 2 υποτροφιών για την εκμάθηση της αραβικής γλώσσας από το Language Teaching Centre του Πανεπιστημίου του Κουβέιτ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 (3 εξάμηνα).

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί το έγγραφο 83707/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ και συνοπτική ανακοίνωση (θέσεις, προϋποθέσεις, ύψος και διάρκεια χορηγίας) σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών, που αφορούν σε Έλληνες και Ελληνίδες, τη ιθαγένεια ή τη καταγωγή, ηλικίας έως 36 ετών και οι οποίοι/-ες είναι εγγεγραμμένοι/-ες και φοιτούν έως και το 4ο εξάμηνο των προπτυχιακών τους σπουδών κατά το ακαδημαϊκό έτος για το οποίο χορηγείται η υποτροφία (2017-2018).

Ο διαγωνισμός αφορά επιστημονικές μελέτες πρωτότυπες και πρόσφατες (τουλάχιστον των τελευταίων 5 ετών από το έτος του διαγωνισμού) επιπέδου διδακτορικής διατριβής ή αντίστοιχο. Κάθε μελέτη (ανά θεματική) επιβραβεύεται με το ποσό των 2.500 Ευρώ.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση δύο (2) υποτροφιών, σε φοιτητές/-τριες ή πτυχιούχους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που έχουν γνώση ή διδάσκονται την αραβική γλώσσα, για την παρακολούθηση 8μηνου γλωσσικού προγράμματος, με την επιτυχή ολοκλήρωση του οποίου απονέμεται Επικυρωμένο Πιστοποιητικό Αραβικής Γλωσσομάθειας, στο οποίο θα αναγράφεται η διάρκεια της εκπαίδευσης και ο βαθμός αποφοίτησης.