Ανακοινώνεται πρόγραμμα δύο (2) υποτροφιών για εκμάθηση αραβικής γλώσσας από το Language Teaching Centre του Πανεπιστημίου του Κουβέιτ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.
Η περίοδος υποβολής αιτήσεων είναι από 01/05/2019 έως 31/8/2019. Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου.

Ο υποψήφιος διδάκτορας θα ανήκει στο Department of Civil and Environmental Engineering of UMass (https://cee.umass.edu/).
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προτεινόμενη έρευνα παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και να επισκεφτήτε τη διεύθηνση:
Η έναρξη εκπόνησης της διατριβής είναι τον Ιανουάριο του 2020.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με ένα αριθμό υποτροφιών που χορηγεί ετησίως το Ίδρυμα Canon, σε Ευρωπαίους πολίτες, για την πραγματοποίηση έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο, σε οποιοδήποτε Ίδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία, με ελάχιστη προϋπόθεση την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται κάθε χρόνο έως τις 15 Σεπτεμβρίου.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3149) έχει αναρτυθεί η  προκήρυξη 44566/Ζ1/21.3.2019 του ΥΠΠΕΘ και ενδεικτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών ανά χώρα (Βέλγιο, Κροατία, Βουλγαρία), προς Έλληνες/Ελληνίδες, στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών, για σπουδές/έρευνα και θερινά σεμινάρια γλώσσας & πολιτισμού.

Σύμφωνα προς το έγγραφο 38637/Ζ1/13.3.2019 του ΥΠΠΕΘ, στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της Σλοβακίας, για την υποστήριξη της κινητικότητας φοιτητών/-τριών, Υ.Δ., πανεπιστημιακών δασκάλων και δασκαλισσών, ερευνητών και ερευνητριών, καλλιτεχνών και καλλιτέχνιδων, οι οποίοι/-ες έχουν προσκληθεί από δημόσιο, ιδιωτικό ή κρατικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ερευνητικό οργανισμό της Σλοβακίας για την πραγματοποίηση μέρους των σπουδών τους (μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/-τριες), έρευνας, διδασκαλίας ή καλλιτεχνικής διαμονής αντίστοιχα, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20.

Στην ιστοσελίδα του Tμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας:

Το Σωματείο Άγιος Βασίλειος-Βασιλειάδα προκήρυξε τη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης σε τέσσερις (4) προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες Πανεπιστημίου, με καταγωγή από τη Μακεδονία, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΚΟΝΤΙΔΟΥ.

Πρόσκληση χορήγησης –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.

Πρόσκληση χορήγησης – κατόπιν επιλογής- τριάντα (30 ) συνολικά υποτροφιών:
α) Είκοσι (20) υποτροφίες για καταγόμενους από το Δήμο Θεσσαλονίκης και
β) Δέκα (10) υποτροφίες για καταγόμενους από το Δήμο της Έδεσσας από τον έναν τουλάχιστον γονέα τους
για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 σε πρωτοετείς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. από τα έσοδα του κληροδοτήματος Δημητρίου Τσιακμακόπουλου,

Πρόσκληση σε γραπτό διαγωνισμό για τη χορήγηση πέντε (5) συνολικά υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος Χρήστου Βράκα «στη μνήμη ΜΑΤΗ ΚΑΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΒΡΑΚΑ», για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, σε προπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ..