Π P O Σ K Λ H Σ H

Την Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024, και ώρα 9:30, θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ. H συνεδρίαση θα γίνει με τηλεδιάσκεψη e-presence, σύμφωνα με τις διατάξεις
του άρθρου 44 του Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ 141/τ. Α΄/21-7-2022).

Περισσότερες πληροφορίες στο αρχείο

Ανακοίνωση-για-τις-δηλώσεις-μαθημάτων-εαρινού-εξαμ-2023-2024.pdf

Η Πρόσκληση αφορά σε διπλωματούχους Πολιτικούς Μηχανικούς και Αγρονόμους Τοπογράφους Πολυτεχνικών Σχολών της χώρας για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, από τα έσοδα του Κληροδοτήματος Πραξιτέλους και Σοφίας Αργυροπούλου.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, λήγει στις 10 Απριλίου 2024.

Περισσότερες πληροφορίες στο αρχείο.

Σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2024, τα μαθήματα θα διεξάγονται με φυσική παρουσία,

Σας πληροφορούμε ότι οι καταληκτικές ημερομηνίες εξετάσεων Διπλωματικών Εργασιών της εξεταστικής περιόδου Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2023-24 έχει ως ακολούθως:

ΤΟΜΕΑΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

Τ.Ε.Τ.Κ.

28/3/2024

ΤΟ.ΜΕ.ΔΕ

28/3/2024

Τ.Γ.Μ.

29/3/2024

Τ.Υ.Τ.Π.

29/3/2024

9 π.μ.

Σας ενημερώνουμε ότι, με απόφαση της Συγκλήτου του ΑΠΘ (συνεδρίαση με αριθμό 3144/1-3-2024), τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά κατά την εβδομάδα των Αποκριών, δηλαδή από τις 14 έως και τις 19 Μαρτίου, πλην της αργίας της Καθαράς Δευτέρας (18-3).

Το συνεργαζόμενο με το ΑΠΘ Πανεπιστήμιο της Σερβίας University of Belgrade, προσφέρει σε προπτυχιακούς ή/και μεταπτυχιακούς φοιτητές δώδεκα (12) υποτροφίες για την παρακολούθηση του εντατικού Θερινού Σχολείου Σέρβικης Γλώσσας, κατά την περίοδο από 8 έως και 26 Ιουλίου 2024.

Τα μαθήματα θα διεξαχθούν μόνο δια ζώσης και οι φοιτητές θα έχουν απαλλαγή διδάκτρων. Θα πρέπει να καλύψουν εξ ιδίων το κόστος των οδοιπορικών τους εξόδων, της διαμονής και της διατροφής.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την φόρμα που βρίσκεται στο link: https://eforms.auth.gr/international-relations/blank-form-3-2-4-3/

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 13 Μαḯου 2024.

Η Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ σας προσκαλεί να μας τιμήσετε με την παρουσία σας στην εκδήλωση με τίτλο «Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων με Σύγχρονες Τεχνολογίες» που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 7 Μαρτίου και ώρες 10:00 με 12:00 στον χώρο της Έκθεσης Forward Green, Helexpo, Περίπτερο 15 στο σταντ C03 της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης Κεντρικής Μακεδονίας, στο οποίο φιλοξενούμαστε.

Θα γίνει η παρουσίαση του sea drone WasteShark, με τη χρήση του οποίου πραγματοποιούνται δράσεις καθαρισμού του Θερμαϊκού κόλπου από επιπλέοντα απόβλητα από την Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ σε συνεργασία με την Aegean Rebreath.

Forward_Green_invitation.pdf

Η συντονίστρια/επιστημονικά υπεύθυνη του έργου
Αντιγόνη Ζαφειράκου
Αναπλ. Καθηγήτρια Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών,