Ανακοινώνεται πρόγραμμα δύο (2) υποτροφιών για εκμάθηση αραβικής γλώσσας από το Language Teaching Centre του Πανεπιστημίου του Κουβέιτ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.
Η περίοδος υποβολής αιτήσεων είναι από 01/05/2019 έως 31/8/2019. Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου.

Ο υποψήφιος διδάκτορας θα ανήκει στο Department of Civil and Environmental Engineering of UMass (https://cee.umass.edu/).
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προτεινόμενη έρευνα παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και να επισκεφτήτε τη διεύθηνση:
Η έναρξη εκπόνησης της διατριβής είναι τον Ιανουάριο του 2020.

Σας κοινοποιούμε ανακοίνωση του Σχολείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας σχετικά με τις εξετάσεις περιόδου Σεπτεμβρίου 2019 για το μάθημα της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας όλων των αλλοδαπών φοιτητών του Α.Π.Θ.

Περισσότερες πληροφοριίες

Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές των υποψηφίων διδακτορικών φοιτητών, που οι αιτήσεις τους εγκρίθηκαν στη Συνέλευση του Τμήματος (αριθμός συνέλευσης 21/09-07-2019), θα πραγματοποιηθούν από 16 έως 30 Σεπτεμβρίου στη Γραμματεία του Τμήματος και ώρες 11.00-13.00.

Σας ενημερώνουμε ότι στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης θα λειτουργήσει Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με χορήγηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη “Χημική και Βιομοριακή Μηχανική” για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές των υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών, των ΠΜΣ ‘’ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ’’ και ‘’ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΣΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΙΝΔΥΝΩΝ’’ που οι αιτήσεις τους εγκρίθηκαν στη Συνέλευση του Τμήματος (αριθμός συνέλευσης 21/09-07-2019), θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 13 Σεπτεμβρίου στη Γραμματεία του Τμήματος και ώρες 11.00-13.00.

Η επιτροπή αξιολόγησης του ΠΜΣ ΠΠΒΑ λαμβάνοντας υπόψη τα δικαιολογητικά που κατέθεσαν οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές καθώς και τα αποτελέσματα των προσωπικών συνεντεύξεων, συνεδρίασε την Παρασκευή 5 Ιουλίου 2019 και κατέταξε τους υποψήφιους όπως αναφέρεται στον συνημμένο πίνακα.
Η επιτροπή αξιολόγησης επέλεξε 16 Πολιτικούς Μηχανικούς και 14 απόφοιτους άλλων σχολών, ενώ συνέταξε και κατάλογο 13 επιλαχόντων.

Μονιμοποίηση στην κατεχόμενη βαθμίδα APP10751

• Συγκρότηση 15μελούς εκλεκτορικού σώματος για τη μονιμοποίηση στην κατεχόμενη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή, Ε. Μάνθου, Σ.Τ. 19/04-06-2019.

Σχετικά αρχεία

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών 18 μεταπτυχιακών φοιτητών του προγράμματος Construction Management and Real Estate Management που προσφέρεται στο Technische Universität Dortmund. Οι φοιτητές και οι καθηγητές τους κ.κ. Panos Spyridis και Ivan Čadež περιηγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων:

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, στις 12.15 μμ, στην αίθουσα διδασκαλίας 515 (υπόγειο της πτέρυγας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.), πραγματοποιήθηκε διάλεξη στα Αγγλικά από μέρους του αξιότιμου Carlos Malagón-Luesma, Associate Professor of the Higher Technical School of Engineering of the Building, Granada University – Spain με τίτλο:

“Energetic & Functional Rehabilitation of the Atarfe Occupational Center”

Η διάλεξη ανήκει στη δράση του Erasmus+ Mobility Programme (Academic Teaching Staff).