Στο σχετικό έγγραφο 84084/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ, με τα συνημμένα του, θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη χορήγηση 2 υποτροφιών για την εκμάθηση της αραβικής γλώσσας από το Language Teaching Centre του Πανεπιστημίου του Κουβέιτ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 (3 εξάμηνα).

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί το έγγραφο 83707/Ζ1/22.5.2018 του ΥΠΠΕΘ και συνοπτική ανακοίνωση (θέσεις, προϋποθέσεις, ύψος και διάρκεια χορηγίας) σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού για την ανάδειξη υποτρόφων από τα έσοδα κληροδοτημάτων της αμέσου διαχείρισης του Υπουργείου Οικονομικών, που αφορούν σε Έλληνες και Ελληνίδες, τη ιθαγένεια ή τη καταγωγή, ηλικίας έως 36 ετών και οι οποίοι/-ες είναι εγγεγραμμένοι/-ες και φοιτούν έως και το 4ο εξάμηνο των προπτυχιακών τους σπουδών κατά το ακαδημαϊκό έτος για το οποίο χορηγείται η υποτροφία (2017-2018).

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018  και  ώρα 10:00  θα  συνεδριάσει  η  Συνέλευση  του  Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα διαλέξεων του κτιρίου Υδραυλικής (1ος όροφος).

Ο διαγωνισμός αφορά επιστημονικές μελέτες πρωτότυπες και πρόσφατες (τουλάχιστον των τελευταίων 5 ετών από το έτος του διαγωνισμού) επιπέδου διδακτορικής διατριβής ή αντίστοιχο. Κάθε μελέτη (ανά θεματική) επιβραβεύεται με το ποσό των 2.500 Ευρώ.

Με τη συμπλήρωση 20 χρόνων από τη λειτουργία του Δ.Π.Μ.Σ. της Πολυτεχνικής του Α.Π.Θ. «Προστασία, Συντήρηση, Αποκατάσταση Μνημείων Πολιτισμού», στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων διοργανώνεται επιστημονικό συνέδριο με έμφαση στη διεπιστημονική διάσταση του προγράμματος και στην προσφορά του στην προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς. Το συνέδριο με τίτλο: "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - 20 ΧΡΟΝΙΑ Δ.Π.Μ.Σ.", στοχεύει κυρίως στην ανάδειξη του σημαντικού έργου των αποφοίτων του ΔΠΜΣ.

Σχετικά Αρχεία

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά τη χορήγηση δύο (2) υποτροφιών, σε φοιτητές/-τριες ή πτυχιούχους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που έχουν γνώση ή διδάσκονται την αραβική γλώσσα, για την παρακολούθηση 8μηνου γλωσσικού προγράμματος, με την επιτυχή ολοκλήρωση του οποίου απονέμεται Επικυρωμένο Πιστοποιητικό Αραβικής Γλωσσομάθειας, στο οποίο θα αναγράφεται η διάρκεια της εκπαίδευσης και ο βαθμός αποφοίτησης.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΙΔΕΚ ΚΑΛΕΙ
Τους ενδιαφερόμενους/ες υποψήφιους/ες διδάκτορες να υποβάλουν αιτήσεις στο πλαίσιο της 2ης Προκήρυξης Υποτροφιών ΕΛΙΔΕΚ για Υποψήφιους Διδάκτορες (ΥΔ), σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιγράφονται στο σχετικό σύνδεσμο:

Πρόσκληση συμμετοχής στο 3ο εργαστήριο GEO Νοτιονατολικής Ευρώπης, το οποίο θα διεξαχθεί 4-5 Ιουνίου 2018 στη Θεσσαλονίκη (ΚΕΔΕΑ, ΑΠΘ) και το οποίο αφορά στην πρόσληψη των προγραμμάτων GEO και Copernicus στη Νοτιονατολική Ευρώπη, Βόρειο Αφρική και Μέση Ανατολή.

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση με σκοπό την στήριξη οικονομικά ασθενών φοιτητών στις παρούσες δυσμενείς κοινωνικά συνθήκες στην Ελλάδα, οι οποίοι έχουν αριστεύσει κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους, και προκειμένου να έχουν την ευκαιρία απόκτησης μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, προκηρύσσει τη χορήγηση 20 υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές (επιπέδου Master’s) σε όλα τα επιστημονικά πεδία για πανεπιστημιακά ιδρύματα της Ελλάδας και του εξωτερικού με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Σχετικά Αρχεία