Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν στις 1 Οκτωβρίου 2018. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί με νεώτερη ανακοίνωση.

Μόλις ενημερωθεί η Γραμματεία του Τμήματος από το Υπουργείο Παιδείας για τη διαδικασία και ημερομηνίες της ταυτοπροσωπίας των νεοεισαχθέντων φοιτητών, θα βγει σχετική ανακοίνωση. Πέρυσι τα δικαιολογητικά ήταν μια φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας και δυο μικρές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας, χωρίς συγκεκριμένες προδιαγραφές. Πιθανόν να ισχύσει το ίδιο και φέτος.

Εγγραφές των Εισαγόμενων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των Αλλοδαπών-Αλλογενών Απόφοιτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και των Αποφοίτων Λυκείων ή Αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε., Ακαδημαϊκού Έτους 2018-19.

Οι αιτήσεις για την εισαγωγή στο ΠΜΣ «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ» θα πραγματοποιηθούν από την Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου μέχρι την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018.

Οι αιτήσεις για την εισαγωγή στο ΠΜΣ «ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΣΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΙΝΔΥΝΩΝ» θα πραγματοποιηθούν από την Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου μέχρι την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018.

Την Τρίτη 11/9/2018 και ώρα 10.00 θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα συνεδριάσεων-τηλεδιασκέψεων του Τμήματος, πίσω από το κτίριο της Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (γυάλινο κτίριο).
Σε περίπτωση μη απαρτίας, η Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12/9/2018 και ώρα 10.00.

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των υποψηφίων διδακτόρων, που η αίτησή τους εγκρίθηκε από τη Συνέλευση του Τμήματος στις 26/26-6-2018, θα πραγματοποιηθούν από 10 έως 28 Σεπτεμβρίου στη Γραμματεία του Τμήματος και ώρες 11.00-13.00.
Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:
1. Αστυνομική Ταυτότητα
2. Απολυτήριο Λυκείου
3. Δύο (2) φωτογραφίες
Τηλ.Γραμματείας 2310995698

Ανακοινώνεται ότι η Συνέλευση του Τμήματος στην υπ’ αριθμ. 19/20-4-2018 συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη το άρθρο 57 του Ν 4186/13 και την υπουργική απόφαση Φ1/192329/Β3/16-12-2013, με βάση την οποίαν ενοποιήθηκε το ποσοστό των κατατασσομένων πτυχιούχων Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι. και κατόχων πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητα Υ.ΠΑΙ.Θ. και καθορίζεται σε 12% επί των εισακτέων, αποφάσισε:

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι  η επανίδρυση του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων  έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων» (ΑΣΤΕ), σύμφωνα με τον Νόμο 4485/2017, εγκρίθηκε από το Υπουργείο Παιδείας. Απομένει μόνον η έκδοση του αντίστοιχου ΦΕΚ.

Την Τρίτη 3 Ιουλίου 2018 και ώρα 15:30 θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα συνεδριάσεων-τηλεδιασκέψεων του Τμήματος, πίσω από το κτίριο της Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (γυάλινο κτίριο).