Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018  και  ώρα 10:00  θα  συνεδριάσει  η  Συνέλευση  του  Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα διαλέξεων του κτιρίου Υδραυλικής (1ος όροφος).

Με τη συμπλήρωση 20 χρόνων από τη λειτουργία του Δ.Π.Μ.Σ. της Πολυτεχνικής του Α.Π.Θ. «Προστασία, Συντήρηση, Αποκατάσταση Μνημείων Πολιτισμού», στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων διοργανώνεται επιστημονικό συνέδριο με έμφαση στη διεπιστημονική διάσταση του προγράμματος και στην προσφορά του στην προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς. Το συνέδριο με τίτλο: "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - 20 ΧΡΟΝΙΑ Δ.Π.Μ.Σ.", στοχεύει κυρίως στην ανάδειξη του σημαντικού έργου των αποφοίτων του ΔΠΜΣ.

Σχετικά Αρχεία

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΙΔΕΚ ΚΑΛΕΙ
Τους ενδιαφερόμενους/ες υποψήφιους/ες διδάκτορες να υποβάλουν αιτήσεις στο πλαίσιο της 2ης Προκήρυξης Υποτροφιών ΕΛΙΔΕΚ για Υποψήφιους Διδάκτορες (ΥΔ), σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιγράφονται στο σχετικό σύνδεσμο:

Οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατείνονται μέχρι την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018, ενώ η διανομή συγγραμμάτων στους φοιτητές θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 01 Ιουνίου 2018.

Το Παρατηρητήριο Φοιτητών/τριών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων διοργανώνει εκδήλωση/ενημέρωση για τους Φοιτητές/τριες και τους Συμβούλους Υποστήριξης Πρόσβασης στις Σπουδές τους σχετικά με τις παρεχόμενες υποστηρικτικές δομές του Ιδρύματος, την Τετάρτη 9/5/2018 και ώρα 13:00-15:00 στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) ΑΠΘ.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. καταθέτουν αιτήσεις σε ειδικό έντυπο στη Γραμματεία του Τμήματος από τη Δευτέρα 30-04-2018  έως και την Πέμπτη 31-05-2018 (ώρες κοινού 11.00 έως 13.00, αρμόδια  υπάλληλος Γιαννούλα Αντωνίου τηλ. 2310 995698 email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Στο συνημμένο αρχείο ανακοινώνονται τα αποτελέσματα της κατάταξης και επιλογής των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος για την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, σύμφωνα με τα κριτήρια επιλογής.

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), στο πλαίσιο της Πράξης «Ενίσχυση του ανθρώπινου ερευνητικού δυναμικού μέσω της υλοποίησης διδακτορικής έρευνας»- 2ος Κύκλος και σε εφαρμογή του Κανονισμού του Προγράμματος (Απόφαση 38060/Ζ1/06.03.2018, ΦΕΚ 876/τ.Β’/13.03.2018,όπως εκάστοτε ισχύει), προκηρύσσει 700 θέσεις υποτροφιών, μέγιστης διάρκειας τριών (3) ετών, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε υποψήφιους διδάκτορες, των οποίων η Τριμελής Συμβουλευτική Επιτροπή έχει οριστεί μετά την 01/01/2016, στους παρακάτω επιστημονικούς τομείς:

Η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στη συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη της το γεγονός, ότι λόγω των καταλήψεων του Τμήματος από φοιτητές μας, δεν πραγματοποιήθηκαν μαθήματα επτά (7) ημέρες, αποφάσισε, την παράταση του εαρινού εξαμήνου κατά μια βδομάδα, δηλαδή μέχρι τις 8-6-2018 και την παράλληλη μετατόπιση του προγράμματος εξετάσεων της εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2018, από 11-6-2018 έως 6-7-2018, όπως φαίνεται και στα σχετικά αρχεία.

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για πρόσληψη φοιτητή στο Εργαστήριο Υπολογιστών του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών.