Ανακοινώνεται ότι οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατείνονται μέχρι την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019, ενώ η διανομή συγγραμμάτων στους φοιτητές θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ

Η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 16-19 Απριλίου 2019. Η ακριβής ημερομηνία και ώρα θα ανακοινωθεί με νεώτερη ανακοίνωση.

Ανακοινώνεται ότι το μάθημα της Γεωθερμίας (μάθημα επιλογής Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ, Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος, Χειμερινό εξάμηνο 2018-19) δεν θα εξεταστεί την ημέρα και ώρα που προβλεπόταν από το επίσημο πρόγραμμα εξετάσεων (Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019, ώρα 15:30) λόγω σύμπτωσης με την εξέταση άλλων μαθημάτων επιλογής, αλλά θα εξεταστεί την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019 στις 17:30 σε όποια αίθουσα της Πτέρυγας των Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ είναι διαθέσιμη, με πρώτη επιλογή την αίθουσα 540.

εκ μέρους της ομάδας μαθήματος
Δρ Γιάννης Ν. Κοντός
Ακαδημαϊκός Υπότροφος Τμ. Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ

Η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών, στη συνεδρίασή της με αριθμ. 5 / 30-10-2018 αποφάσισε, σχετικά με την ανάθεση καθηκόντων Συμβούλων Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, τα παρακάτω, ως κανόνες και οδηγίες γενικού χαρακτήρα:

Στο σύνδεσμο https://eudoxus.gr/files/Paratasi_Xeimerinou_2018-19.pdf θα βρείτε το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με την παράταση της περιόδου διανομής και δηλώσεων συγγραμμάτων για τους φοιτητές.

Επισημαίνεται ότι οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατείνονται μέχρι την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019, ενώ η διανομή συγγραμμάτων στους φοιτητές θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019.

Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές δικαιούνται να παραλάβουν συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο στη δήλωση μαθημάτων τους.

Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα.

Για περαιτέρω διευκρινίσεις ή απορίες μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου (210-7722100 ή http://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx), Δευτέρα-Παρασκευή 09:00-17:00.

Ανακοινώνεται ότι η Συνέλευση του Τμήματος στην υπ’ αριθμ. 19/20-4-2018 συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη το άρθρο 57 του Ν 4186/13 και την υπουργική απόφαση Φ1/192329/Β3/16-12-2013, με βάση την οποίαν ενοποιήθηκε το ποσοστό των κατατασσομένων πτυχιούχων Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι. και κατόχων πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητα Υ.ΠΑΙ.Θ. και καθορίζεται σε 12% επί των εισακτέων, αποφάσισε:

Την Τρίτη 3 Ιουλίου 2018 και ώρα 15:30 θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα συνεδριάσεων-τηλεδιασκέψεων του Τμήματος, πίσω από το κτίριο της Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (γυάλινο κτίριο).

Ανακήρυξη υποψηφιοτήτων για την εκλογή εκπροσώπων με τον αναπληρωτή του, των μελών ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ. ΕΕΠ των Τομέων και του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.

Από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. ανακοινώνεται ότι λόγω της προβλεπόμενης από το Νόμο διαδικασίας επανίδρυσης όλων των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών, τα σχετικά έγγραφα που αφορούν το Πρόγραμμα ΠΠΒΑ (Προστασία Περιβάλλοντος και Βιώσιμη Ανάπτυξη)  και ΑΣΤΕ (Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων) έχουν προωθηθεί στο Υπουργείο και αναμένεται η έγκρισή τους και η σχετική δημοσίευση σε ΦΕΚ.

Το Παρατηρητήριο Φοιτητών/τριών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων διοργανώνει εκδήλωση/ενημέρωση για τους Φοιτητές/τριες και τους Συμβούλους Υποστήριξης Πρόσβασης στις Σπουδές τους σχετικά με τις παρεχόμενες υποστηρικτικές δομές του Ιδρύματος, την Τετάρτη 9/5/2018 και ώρα 13:00-15:00 στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) ΑΠΘ.