Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι  η επανίδρυση του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «Προστασία Περιβάλλοντος και Βιώσιμη Ανάπτυξη» (ΠΠΒΑ),  σύμφωνα με τον Νόμο 4485/2017, εγκρίθηκε από το Υπουργείο Παιδείας. Απομένει μόνον η έκδοση του αντίστοιχου ΦΕΚ.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι  η επανίδρυση του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών «Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων  έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων» (ΑΣΤΕ),

Οι εκπρόσωποι των μελών ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ που εκλέχθηκαν στη Συνέλευση του Τμήματος και των Τομέων έχουν ως εξής:

Την Τρίτη 3 Ιουλίου 2018 και ώρα 15:30 θα συνεδριάσει η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην αίθουσα συνεδριάσεων-τηλεδιασκέψεων του Τμήματος, πίσω από το κτίριο της Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος (γυάλινο κτίριο).

Ανακήρυξη υποψηφιοτήτων για την εκλογή εκπροσώπων με τον αναπληρωτή του, των μελών ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ. ΕΕΠ των Τομέων και του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ
Η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 24 Ιουλίου και ώρα 08:00 π.μ.

Από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. ανακοινώνεται ότι λόγω της προβλεπόμενης από το Νόμο διαδικασίας επανίδρυσης όλων των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών, τα σχετικά έγγραφα που αφορούν το Πρόγραμμα ΠΠΒΑ (Προστασία Περιβάλλοντος και Βιώσιμη Ανάπτυξη)  και ΑΣΤΕ (Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων) έχουν προωθηθεί στο Υπουργείο και αναμένεται η έγκρισή τους και η σχετική δημοσίευση σε ΦΕΚ.

Με τη συμπλήρωση 20 χρόνων από τη λειτουργία του Δ.Π.Μ.Σ. της Πολυτεχνικής του Α.Π.Θ. «Προστασία, Συντήρηση, Αποκατάσταση Μνημείων Πολιτισμού», στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων διοργανώνεται επιστημονικό συνέδριο με έμφαση στη διεπιστημονική διάσταση του προγράμματος και στην προσφορά του στην προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς. Το συνέδριο με τίτλο: "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - 20 ΧΡΟΝΙΑ Δ.Π.Μ.Σ.", στοχεύει κυρίως στην ανάδειξη του σημαντικού έργου των αποφοίτων του ΔΠΜΣ.

Σχετικά Αρχεία

Το Παρατηρητήριο Φοιτητών/τριών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων διοργανώνει εκδήλωση/ενημέρωση για τους Φοιτητές/τριες και τους Συμβούλους Υποστήριξης Πρόσβασης στις Σπουδές τους σχετικά με τις παρεχόμενες υποστηρικτικές δομές του Ιδρύματος, την Τετάρτη 9/5/2018 και ώρα 13:00-15:00 στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) ΑΠΘ.

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), στο πλαίσιο της Πράξης «Ενίσχυση του ανθρώπινου ερευνητικού δυναμικού μέσω της υλοποίησης διδακτορικής έρευνας»- 2ος Κύκλος και σε εφαρμογή του Κανονισμού του Προγράμματος (Απόφαση 38060/Ζ1/06.03.2018, ΦΕΚ 876/τ.Β’/13.03.2018,όπως εκάστοτε ισχύει), προκηρύσσει 700 θέσεις υποτροφιών, μέγιστης διάρκειας τριών (3) ετών, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε υποψήφιους διδάκτορες, των οποίων η Τριμελής Συμβουλευτική Επιτροπή έχει οριστεί μετά την 01/01/2016, στους παρακάτω επιστημονικούς τομείς: