σχετικά με την Πράξη «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022», σας ενημερώνουμε ότι:

Κατόπιν έγκρισης που λάβαμε από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π. Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση, αναρτήθηκε σήμερα υπ’ αριθμ. πρωτ. 182497/2021 Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς τους διδάκτορες (βλ. συνημμένο) στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και στην ιστοσελίδα του ΕΛΚΕ ΑΠΘ με καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων στις 13 Αυγούστου 2021 και ώρα 15:00.

Σύμφωνα με τα Πρακτικά Συνεδρίασης της Επιτροπής Κατατάξεων ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 και το σχετικό Πρακτικό ανακοίνωσης αποτελεσμάτων, οι επιτυχόντες των κατατακτηρίων εξετάσεων, κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης – σειρά επιτυχίας, είναι οι εξετασθέντες με Αριθμό Πρωτοκόλλου Αίτησης:

Η Συνέλευση του Τμήματος στη συνεδρίασή της με αριθμό 23/14-07-2021, και μετά από σχετική εισήγηση της επιτροπής επιλογής των υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών 2021-22, επικύρωσε τον ακόλουθο πίνακα επιτυχόντων για εισαγωγή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο: «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ» για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν εξ αποστάσεως βάσει των ρυθμίσεων που ισχύουν τώρα λόγω COVID.

Πρόγραμμα Εξετάσεων

Ανακοινώνεται ότι η Συνέλευση του Τμήματος στην υπ’ αριθμ. 17/10-5-2021 συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη το άρθρο 57 του Ν 4186/13 και την υπουργική απόφαση Φ1/192329/Β3/16-12-2013  ως ισχύει , αποφάσισε: Η κατάταξη των υποψηφίων  κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2021-2022  να γίνει ύστερα από εξέταση στα ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. προτίθεται να οργανώσει και να λειτουργήσει από το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 τροποποιημένο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων» και απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση ενδιαφέροντος για την πλήρωση 40 θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών/τριων.

Το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ανακοινώνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το χειμερινό εξάμηνο ακαδημαϊκού έτους 2021-2022, για το Π.Μ.Σ. με τίτλο «Ευφυή Δίκτυα Ηλεκτρικής Ενέργειας» (Smart Grid Energy Systems) που οδηγεί στην απονομή του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Ευφυή Δίκτυα Ηλεκτρικής Ενέργειας» (MSc in Smart Grid Energy Systems».

To Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (ΤΗΜΜΥ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας προσκαλεί σε εκδήλωση ενδιαφέροντος για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμη και Τεχνολογία Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών" για το χειμερινό εξάμηνο ακαδημαϊκού έτους 2021-2022.

Το Τμήμα Γεωλογίας του Α.Π.Θ. προκηρύσσει την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών/φοιτητριών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη και Περιβαλλοντική Γεωλογία» του Τμήματος για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Για περισσότερα σχετικά με τις προϋποθέσεις, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και λοιπές πληροφορίες στο σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.geo.auth.gr/gr_postgrad_geo.htm

Ο Διεθνής φορέας  The Heineken Prizes  που έχει έδρα στο Royal Netherlands Academy of Arts & Science προσκαλεί μέλη ΔΕΠ και ερευνητές για τα βραβεία «The Heineken Prizes 2022» .

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αντληθούν από την διαδικτυακή διεύθυνση:

επίσης: https://www.heinekenprizes.org

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι η 15η Σεπτεμβρίου 2021.