σχετικά με την Πράξη «Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022», σας ενημερώνουμε ότι:

Κατόπιν έγκρισης που λάβαμε από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π. Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση, αναρτήθηκε σήμερα υπ’ αριθμ. πρωτ. 182497/2021 Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς τους διδάκτορες (βλ. συνημμένο) στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και στην ιστοσελίδα του ΕΛΚΕ ΑΠΘ με καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων στις 13 Αυγούστου 2021 και ώρα 15:00.

Σύμφωνα με τα Πρακτικά Συνεδρίασης της Επιτροπής Κατατάξεων ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 και το σχετικό Πρακτικό ανακοίνωσης αποτελεσμάτων, οι επιτυχόντες των κατατακτηρίων εξετάσεων, κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης – σειρά επιτυχίας, είναι οι εξετασθέντες με Αριθμό Πρωτοκόλλου Αίτησης:

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2018-19, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτηθεί προκήρυξη επιλογής πέντε (5) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2019-20, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΠΑΝ. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ, η οποία αφορά πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων του εσωτερικού με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», καταγόμενους/-ες από την Πελοπόννησο και ηλικίας έως 36 ετών.

Η Συνέλευση του Τμήματος στη συνεδρίασή της με αριθμό 23/14-07-2021, και μετά από σχετική εισήγηση της επιτροπής επιλογής των υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών 2021-22, επικύρωσε τον ακόλουθο πίνακα επιτυχόντων για εισαγωγή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο: «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ» για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν εξ αποστάσεως βάσει των ρυθμίσεων που ισχύουν τώρα λόγω COVID.

Πρόγραμμα Εξετάσεων

Ανακοινώνεται ότι η Συνέλευση του Τμήματος στην υπ’ αριθμ. 17/10-5-2021 συνεδρίασή της, αφού έλαβε υπόψη το άρθρο 57 του Ν 4186/13 και την υπουργική απόφαση Φ1/192329/Β3/16-12-2013  ως ισχύει , αποφάσισε: Η κατάταξη των υποψηφίων  κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2021-2022  να γίνει ύστερα από εξέταση στα ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. προτίθεται να οργανώσει και να λειτουργήσει από το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 τροποποιημένο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων» και απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση ενδιαφέροντος για την πλήρωση 40 θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών/τριων.

Το Τμήμα Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτήσει προκηρύξεις επιλογής υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, οι οποίες απευθύνονται σε πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων του εσωτερικού με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», ηλικίας έως 36 ετών, εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών (δευτέρου και τρίτου κύκλου), σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα των κληροδοτημάτων:

Το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ανακοινώνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το χειμερινό εξάμηνο ακαδημαϊκού έτους 2021-2022, για το Π.Μ.Σ. με τίτλο «Ευφυή Δίκτυα Ηλεκτρικής Ενέργειας» (Smart Grid Energy Systems) που οδηγεί στην απονομή του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Ευφυή Δίκτυα Ηλεκτρικής Ενέργειας» (MSc in Smart Grid Energy Systems».