Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχουν αναρτηθεί οι εξής ανακοινώσεις:

Α. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΔΙΜΕΡΩΝ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

1. Σλοβακία

• 15 μήνες (σύνολο) υποτροφίας σε Υ.Δ. για έρευνα
  • Δύο (2) υποτροφίες για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου Σλοβακικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Comenius της Μπρατισλάβα

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 24 Μαρτίου 2020

2. Τσεχία

• μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Καρόλου στην Πράγα
  • μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Masaryk στην Brno

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 16 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες: http://dps.auth.gr/el/node/3301

Β. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΑ/ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 1 Απριλίου έως 1 Μάϊου 2020

- Συμμετοχή φοιτητών/-τριών όλων των επιπέδων (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών, Υ.Δ) που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 1 έτος σπουδών κατά την υποβολή της αίτησης σε Θερινά Σχολεία Εσθονικής γλώσσας & πολιτισμού και αγγλόφωνα Θερινά και Χειμερινά Σχολεία Εσθονικών Πανεπιστημίων.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 19 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες:http://dps.auth.gr/el/node/3302

Ta παρακάτω σχετικά αρχεία αφορούν στην ανακοίνωση του βραβείου «HARVEY PRIZE AWARDS” για το έτος 2020, από το Technion Israel Institute of Technology.

Στα παρακάτω σχετικά αρχεία περίεχεται σχετική αλληλογραφία από το Fondazione Internazionale Balzan (International E. Balzan Prize Foundation), που αφορά πρόσκληση για την υπόδειξη υποψηφίων για το βραβείο ‘Premio E. Balzan’,  2020 Balzan Prizes.

Το Α.Π.Θ. ανακοινώνει τη χορήγηση δύο (2) υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος Αναστασίου Αναστασιάδη, για το ακαδημαικό έτος 2019-20, σε πτυχιούχους του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ., για σπουδές (Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (Διδακτορικές) στο εσωτερικό.

Το Α.Π.Θ. ανακοινώνει τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας από τα έσοδα του κληροδοτήματος Αναστασίου Αναστασιάδη, για το ακαδημαικό έτος 2020-21, σε πτυχιούχο του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ., για ευρύτερες σπουδές (Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (Διδακτορικές) στο εξωτερικό.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής-τριάντα(30) συνολικά υποτροφιών:
α) Είκοσι (20) υποτροφίες για καταγόμενους από τη Δημοτική ενότητα τουΔήμουΘεσσαλονίκης και
β) Δέκα (10) υποτροφίες για καταγόμενους από τη Δημοτική ενότητα τουΔήμουΈδεσσας από τον έναν τουλάχιστον γονέα τους για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 σε πρωτοετείς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. από τα έσοδα του κληροδοτήματος Δημητρίου Τσιακμακόπουλου.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση -κατόπιν επιλογής-μίας (1) υποτροφίαςαπό τα έσοδα του κληροδοτήματος « Κων/νου Τσώπρου» για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021η οποία αφορά προπτυχιακούςφοιτητές όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση -κατόπιν επιλογής –πέντε (5) υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος Γεωργίου Βάρκα για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021οι οποίεςαφορούν προπτυχιακούς φοιτητές/τριεςόλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ..

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής, δύο (2) υποτροφιών σε σπουδαστές/τριες ΕΠΑΛ (Επαγγελματικά Λύκεια) ή Δημόσιων Τεχνικών Σχολών Δ/θμιας Εκπαίδευσης της Μακεδονίας (με όποια επωνυμία και αν λειτουργούν κάθε φορά) από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κων/νου Κατσέα» για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση - κατόπιν επιλογής - μιας (1) υποτροφίας εξωτερικού από τα έσοδα του κληροδοτήματος Κων/νου Κατσέα, για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολών: Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικής, Γεωπονίας, Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος, Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ., για ευρύτερες σουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εξωτερικό σε θετικές επιστήμες.

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό αρχείο και στο σύνδεσμο: http://www.klirodotimata.web.auth.gr/node/1050