στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών προς Έλληνες/Ελληνίδες και απόφοιτους/-ες ελληνικών πανεπιστημίων/κατόχους απολυτηρίου ελληνικού λυκείου με νόμιμη άδεια διαμονής στην Ελλάδα, για το ακαδημαικό έτος 2022-23, του Ιδρύματος Ωνάση. Θα χορηγηθούν:

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (https://international-relations.auth.gr/2022/01/07/chinese-government-scholarship-beihang-university-postgraduates-program-2022/),έχει αναρτηθεί ανακοίνωση προκήρυξης υποτροφιών από το συνεργαζόμενο με το ΑΠΘ, Beihang Unversity, του Πεκίνου, Κίνας, για σπουδές απόκτησης τίτλου Master ή εκπόνησης διδακτορικής διατριβής.

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2020-21.

Το University of Belgrade της Σερβίας, στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το Α.Π.Θ., χορηγεί δεκατέσσερεις (14) υποτροφίες, σε προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων σας, για την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων Σερβικής γλώσσας και Πολιτισμού, από 5 έως 23 Ιουλίου, 2021. Τα μαθήματα θα γίνουν διαδικτυακά και η υποτροφία αφορά την απαλλαγή διδάκτρων.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολώντου Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής-ενός χρηματικού βραβείουύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) από τα έσοδα του κληροδοτήματος Κωνσταντίνου Κατσέα, για τη συγγραφή μελέτηςμε θέμα: «Επί οικονομικών και πλουτοπαραγωγικών εν γένει θεμάτων της Μακεδονίας και της συστηματικότερης επιστημονικής ανάπτυξης και εκμετάλλευσης αυτών».

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση του Σερβικού Υπουργείου Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης σχετικά με τη χορήγηση υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2020-21 σε Ελληνίδες και Έλληνες, για μεταπτυχιακές σπουδές/ερευνητικό έργο και θερινά μαθήματα Σερβικής γλώσσας.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχουν αναρτηθεί οι εξής ανακοινώσεις:

Α. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΔΙΜΕΡΩΝ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

1. Σλοβακία

• 15 μήνες (σύνολο) υποτροφίας σε Υ.Δ. για έρευνα
  • Δύο (2) υποτροφίες για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου Σλοβακικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Comenius της Μπρατισλάβα

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 24 Μαρτίου 2020

2. Τσεχία

• μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Καρόλου στην Πράγα
  • μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Masaryk στην Brno

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 16 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες: http://dps.auth.gr/el/node/3301

Β. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΑ/ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 1 Απριλίου έως 1 Μάϊου 2020

- Συμμετοχή φοιτητών/-τριών όλων των επιπέδων (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών, Υ.Δ) που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 1 έτος σπουδών κατά την υποβολή της αίτησης σε Θερινά Σχολεία Εσθονικής γλώσσας & πολιτισμού και αγγλόφωνα Θερινά και Χειμερινά Σχολεία Εσθονικών Πανεπιστημίων.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 19 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες:http://dps.auth.gr/el/node/3302

Στα παρακάτω σχετικά αρχεία περίεχεται σχετική αλληλογραφία από το Fondazione Internazionale Balzan (International E. Balzan Prize Foundation), που αφορά πρόσκληση για την υπόδειξη υποψηφίων για το βραβείο ‘Premio E. Balzan’,  2020 Balzan Prizes.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3149) έχει αναρτυθεί η  προκήρυξη 44566/Ζ1/21.3.2019 του ΥΠΠΕΘ και ενδεικτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών ανά χώρα (Βέλγιο, Κροατία, Βουλγαρία), προς Έλληνες/Ελληνίδες, στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών, για σπουδές/έρευνα και θερινά σεμινάρια γλώσσας & πολιτισμού.