Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2020-21.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών του ΑΠΘ έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Ιδρύματος Azrieli (Ισραήλ) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών (fellowships) εκπόνησης μεταδιδακτορικής έρευνας στους τομείς: της Επιστήμης-Τεχνολογίας-Μηχανικής-Μαθηματικών (STEM, 18 θέσεις), των Ανθρωπιστικών Επιστημών (3 θέσεις) και των Κοινωνικών Επιστημών (3 θέσεις), σε Ιδρύματα του Ισραήλ, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Η υποτροφία χορηγεί ετήσιο επίδομα ύψους περίπου 48.000 ευρώ το οποίο καταβάλλεται σε μηνιαίες δόσεις από το Ίδρυμα υποδοχής και επιπλέον εφάπαξ ετήσιο επίδομα α) για έρευνα και μετακινήσεις για ερευνητικούς σκοπούς και β) για συνοδά μέλη. Η υποτροφία προσφέρεται για δύο (2) έτη, με δυνατότητα ανανέωσης για ένα (1) ακόμη έτος, βάσει αξιολόγησης. Αφορά υποψήφιους/-ες που είναι ήδη κάτοχοι (από 1/11/2018 και εφεξής) ή πρόκειται να τους απονεμηθεί (έως 1/6/2022) Διδακτορικό Δίπλωμα αναγνωρισμένου πανεπιστημίου εκ των χωρών ΕΕ, ΕΟΧ, Η.Β. και Καναδά, Οι αιτήσεις, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλονται από 1 Σεπτεμβρίου έως 2 Νοεμβρίου 2021, με την προϋπόθεση οι ενδιαφερόμενοι/-ες, με δική τους ευθύνη, να έχουν βρει ακαδημαϊκό σπόνσορα (επόπτη), μέλος διδακτικού προσωπικού πανεπιστημίου του Ισραήλ εκ των αναφερομένων στην προκήρυξη.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2019-20, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2018-19, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη επιλογής τεσσάρων (4) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2018-19, σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΖΩΗΣ ΣΟΥΤΣΟΥ, η οποία αφορά α) πτυχιούχους/-ες θετικών επιστημών συγκεκριμένων Τμημάτων Σχολών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, β) με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», γ)  ηλικίας έως 36 ετών και δ) εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Β΄(μεταπτυχιακές) ή Γ΄(διδακτορικές) κύκλου σε ΑΕΙ του εσωτερικού.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτηθεί προκήρυξη επιλογής πέντε (5) υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου), ακ. έτους 2019-20, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΠΑΝ. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ, η οποία αφορά πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων του εσωτερικού με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», καταγόμενους/-ες από την Πελοπόννησο και ηλικίας έως 36 ετών.

Το Τμήμα Σπουδών ΑΠΘ έχει αναρτήσει προκηρύξεις επιλογής υποτρόφων, χωρίς διαγωνισμό, οι οποίες απευθύνονται σε πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων του εσωτερικού με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον «λίαν καλώς», ηλικίας έως 36 ετών, εγγεγραμμένους/-ες σε εγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών (δευτέρου και τρίτου κύκλου), σε πανεπιστήμια του εσωτερικού, από τα έσοδα των κληροδοτημάτων:

Το University of Belgrade της Σερβίας, στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το Α.Π.Θ., χορηγεί δεκατέσσερεις (14) υποτροφίες, σε προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων σας, για την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων Σερβικής γλώσσας και Πολιτισμού, από 5 έως 23 Ιουλίου, 2021. Τα μαθήματα θα γίνουν διαδικτυακά και η υποτροφία αφορά την απαλλαγή διδάκτρων.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολώντου Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής-ενός χρηματικού βραβείουύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) από τα έσοδα του κληροδοτήματος Κωνσταντίνου Κατσέα, για τη συγγραφή μελέτηςμε θέμα: «Επί οικονομικών και πλουτοπαραγωγικών εν γένει θεμάτων της Μακεδονίας και της συστηματικότερης επιστημονικής ανάπτυξης και εκμετάλλευσης αυτών».