Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/2152 ), έχει αναρτηθεί ανακοίνωση προκήρυξης υποτροφιών από το συνεργαζόμενο με το ΑΠΘ, Beihang Unversity, του Πεκίνου, Κίνας, για σπουδές απόκτισης τίτλου Master ή εκπόνησης διδακτορικής διατριβής.

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών προκηρύσσει τη χορήγηση δύο (2) υποτροφιών για προπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό (ακαδ. έτους 2018-2019) με επιλογή, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κλεάρχου Τσουρίδη».

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών  (http://dps.auth.gr/el/node/3401)  έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών προς Έλληνες/Ελληνίδες και απόφοιτους/-ες ελληνικών πανεπιστημίων/κατόχους απολυτηρίου ελληνικού λυκείου μενόμιμη άδεια διαμονής στην Ελλάδα, για το ακαδημαικό έτος 2021-22, του Ιδρύματος Ωνάση.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης σχετικά με τη χορήγηση 2 υποτροφιών, δια της Έδρας Εβραϊκών Σπουδών του ΑΠΘ.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών της Σλοβακίας, για την υποστήριξη της κινητικότητας φοιτητών/-τριών όλων των κύκλων σπουδών, πανεπιστημιακών δασκάλων και δασκαλισσών, ερευνητών και ερευνητριών, καλλιτεχνών και καλλιτέχνιδων, οι οποίοι/-ες έχουν προσκληθεί από δημόσιο, ιδιωτικό ή κρατικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ερευνητικό οργανισμό της Σλοβακίας για την πραγματοποίηση: μέρους των σπουδών τους (φοιτητές/-τριες), έρευνας, διδασκαλίας ή καλλιτεχνικής διαμονής, αντίστοιχα.

Στην ιστοσελίδα του  Τμήματος Σπουδών  έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το ετήσιο πρόγραμμα υποτροφιών του Ιδρύματος Canon, για πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με στόχο τη διεξαγωγή έρευνας σε Ιδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση του Σερβικού Υπουργείου Παιδείας, Επιστημών και Τεχνολογικής Ανάπτυξης σχετικά με τη χορήγηση υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2020-21 σε Ελληνίδες και Έλληνες, για μεταπτυχιακές σπουδές/ερευνητικό έργο και θερινά μαθήματα Σερβικής γλώσσας.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχουν αναρτηθεί οι εξής ανακοινώσεις:

Α. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΔΙΜΕΡΩΝ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

1. Σλοβακία

• 15 μήνες (σύνολο) υποτροφίας σε Υ.Δ. για έρευνα
  • Δύο (2) υποτροφίες για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου Σλοβακικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Comenius της Μπρατισλάβα

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 24 Μαρτίου 2020

2. Τσεχία

• μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Καρόλου στην Πράγα
  • μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλαβονικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Masaryk στην Brno

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 16 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες: http://dps.auth.gr/el/node/3301

Β. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΑ/ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 1 Απριλίου έως 1 Μάϊου 2020

- Συμμετοχή φοιτητών/-τριών όλων των επιπέδων (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών, Υ.Δ) που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 1 έτος σπουδών κατά την υποβολή της αίτησης σε Θερινά Σχολεία Εσθονικής γλώσσας & πολιτισμού και αγγλόφωνα Θερινά και Χειμερινά Σχολεία Εσθονικών Πανεπιστημίων.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 19 Μαρτίου 2020

Περισσότερες πληροφορίες:http://dps.auth.gr/el/node/3302

Στα παρακάτω σχετικά αρχεία περίεχεται σχετική αλληλογραφία από το Fondazione Internazionale Balzan (International E. Balzan Prize Foundation), που αφορά πρόσκληση για την υπόδειξη υποψηφίων για το βραβείο ‘Premio E. Balzan’,  2020 Balzan Prizes.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ανακοινώνει τη χορήγηση –κατόπιν επιλογής-από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη –Ίωνος Τσατσαρώνη ενόςχρηματικού βραβείουύψους τριώνχιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολώντου Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.