Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Εκκλησιαστικού Ιδρύματος "Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών", της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, που αφορά σε υποτροφίες προπτυχιακών σπουδών, ακ. έτους 2019-20, για φοιτητές με οικονομικές δυσκολίες, οι οποίοι κατάγονται από τις επαρχίες της Ι.Μ. Μεσσηνίας και έως την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο διαμένουν εντός των ορίων της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.

Ο υποψήφιος διδάκτορας θα ανήκει στο Department of Civil and Environmental Engineering of UMass (https://cee.umass.edu/).
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προτεινόμενη έρευνα παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και να επισκεφτήτε τη διεύθηνση:
Η έναρξη εκπόνησης της διατριβής είναι τον Ιανουάριο του 2020.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3149) έχει αναρτυθεί η  προκήρυξη 44566/Ζ1/21.3.2019 του ΥΠΠΕΘ και ενδεικτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών ανά χώρα (Βέλγιο, Κροατία, Βουλγαρία), προς Έλληνες/Ελληνίδες, στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών, για σπουδές/έρευνα και θερινά σεμινάρια γλώσσας & πολιτισμού.

Σύμφωνα προς το έγγραφο 38637/Ζ1/13.3.2019 του ΥΠΠΕΘ, στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της Σλοβακίας, για την υποστήριξη της κινητικότητας φοιτητών/-τριών, Υ.Δ., πανεπιστημιακών δασκάλων και δασκαλισσών, ερευνητών και ερευνητριών, καλλιτεχνών και καλλιτέχνιδων, οι οποίοι/-ες έχουν προσκληθεί από δημόσιο, ιδιωτικό ή κρατικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ερευνητικό οργανισμό της Σλοβακίας για την πραγματοποίηση μέρους των σπουδών τους (μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/-τριες), έρευνας, διδασκαλίας ή καλλιτεχνικής διαμονής αντίστοιχα, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20.

Στην ιστοσελίδα του Tμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας:

Το Σωματείο Άγιος Βασίλειος-Βασιλειάδα προκήρυξε τη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης σε τέσσερις (4) προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες Πανεπιστημίου, με καταγωγή από τη Μακεδονία, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΚΟΝΤΙΔΟΥ.

Πρόσκληση χορήγησης –κατόπιν επιλογής- από τα έσοδα της κληροδοσίας Ιωάννη – Ίωνος Τσατσαρώνη ενός χρηματικού βραβείου ύψους τριών χιλιάδων ευρώ (3.000,00€) σε πτυχιούχο όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ. για τη συγγραφή του καλύτερου συγγράμματος ενός θέματος Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.

Πρόσκληση χορήγησης – κατόπιν επιλογής- τριάντα (30 ) συνολικά υποτροφιών:
α) Είκοσι (20) υποτροφίες για καταγόμενους από το Δήμο Θεσσαλονίκης και
β) Δέκα (10) υποτροφίες για καταγόμενους από το Δήμο της Έδεσσας από τον έναν τουλάχιστον γονέα τους
για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 σε πρωτοετείς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. από τα έσοδα του κληροδοτήματος Δημητρίου Τσιακμακόπουλου,

Πρόσκληση σε γραπτό διαγωνισμό για τη χορήγηση πέντε (5) συνολικά υποτροφιών από τα έσοδα του κληροδοτήματος Χρήστου Βράκα «στη μνήμη ΜΑΤΗ ΚΑΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΒΡΑΚΑ», για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, σε προπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ..

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3106) έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών της Γαλλίας σε νέους και νέες, Ελληνίδες/Έλληνες, επιστήμονες και ερευνητές/-τριες, ηλικίας έως 40 ετών, οι οποίοι/-ες α) έχουν υποστηρίξει μια διδακτορική διατριβή το αργότερο 10 χρόνια πριν την αίτηση ή θα έχουν υποστηρίξει τη διδακτορική τους διατριβή πριν τις 30 Ιουνίου 2019, β) εργάζονται σε έναν δημόσιο ή ιδιωτικό ερευνητικό οργανισμό ή σε ένα ελληνικό Ίδρυμα Ανώτατης Εκπαίδευσης με μια σύμβαση εργασίας ή έργου εν ισχύ και γ) μπορούν να προσκομίσουν μία πρόσκληση από γαλλικό οργανισμό υποδοχής για ένα πρόγραμμα μεταδιδακτορικής έρευνας.
Προτεραιότητα θα δοθεί σε προτάσεις όπου εμπλέκονται οργανισμοί μέλη του ελληνογαλλικού δικτύου καινοτομίας MAZINNOV
Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει στις 30 Απριλίου 2019.