Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών 18 μεταπτυχιακών φοιτητών του προγράμματος Construction Management and Real Estate Management που προσφέρεται στο Technische Universität Dortmund. Οι φοιτητές και οι καθηγητές τους κ.κ. Panos Spyridis και Ivan Čadež περιηγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων:

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, στις 12.15 μμ, στην αίθουσα διδασκαλίας 515 (υπόγειο της πτέρυγας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.), πραγματοποιήθηκε διάλεξη στα Αγγλικά από μέρους του αξιότιμου Carlos Malagón-Luesma, Associate Professor of the Higher Technical School of Engineering of the Building, Granada University – Spain με τίτλο:

“Energetic & Functional Rehabilitation of the Atarfe Occupational Center”

Η διάλεξη ανήκει στη δράση του Erasmus+ Mobility Programme (Academic Teaching Staff).

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η 3η διμερής επιστημονική – εκπαιδευτική συνάντηση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ με το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Κυρίλλου και Μεθόδιου των Σκοπίων, με θέμα τη Διαχείριση Λυμάτων και την διακρατική αντιμετώπιση των υδατικών πόρων που μοιράζονται οι δύο χώρες.

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 στο πλαίσιο του μαθήματος "Συστήματα Μεταφορών" πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών και της διδακτικής ομάδας στην Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης Α.Ε. (ΟΛΘ Α.Ε.).

Στα πλαίσια του κύκλου διαλέξων "Ειδικά ζητήματα Χωρικού Σχεδιασμού και Ανθεκτικότητας" που πραγματοποιούνται από το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Χωρικός Σχεδιασμός για Βιώσιμη και Ανθεκτική Ανάπτυξη" ο Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ θα δώσει διάλεξη με θέμα:

"Ο πλημμυρικός κίνδυνος στη Ελλάδα - Μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης"

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου και ώρα 15:30 στην αίθουσα 301 της 1ης Πτέρυγας της Πολυτεχνικής Σχολής

Οι Εκδόσεις Κριτική και το Τεχνικό Επιμελήτήριο Ελλάδος - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου των Κλαίρης Πετρουτσάτου & Μαρίνας Μαρινέλλη "Δομικές Μηχανές, Λειτουργική Ανάλυση και Κοστολόγηση Έργων Πολιτικού Μηχανικού", Δεύτερα 21 Ιανουαρίου 2019, 7 μ.μ. Τεχνικό Επιμελήτήριο Ελλάδος - Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας Μεγάλου Αλεξάνδρου 49 (περιοχή Μπότσαρη).

Θα μιλήσουν οι:

• Ρία Καλφακάκου, Καθηγήτρια ΑΠΘ,
  • Αναστάσιος Μουρατίδης, Καθηγητής ΑΠΘ,
  • Κλαίρη Πετρουτσάτου, Επίκουρη Καθηγήτρια ΑΠΘ,
  • Μαρίνα Μαρινέλλη, Λέκτορας Πανεπιστήμιο Λέστερ.

Θα συντονίζει ο Σέργιος Λαμπρόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ.

Είσοδος Ελεύθερη.

στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος HELPOS - Ελληνικό σύστημα παρατήρησης λιθόσφαιρας, το οποίο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Ενίσχυση των υποδομών έρευνας και καινοτομίας (ΕΣΠΑ2014-2020), η Ερευνητική μονάδα Εδαφοδυναμικής και Γεωτεχνικής Σεισμικής Μηχανικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης οργανώνει ένα ημερήσιο επιμορφωτικό Σχολείο με θέμα "Συμβολή των τοπικών εδαφικών συνθηκών στη διαμόρφωση της εδαφικής κίνησης και αλληλεπίδραση εδάφους - θεμελίωσης - κατασκευών".

Την Παρασκευή 23-Νοεμβρίου-2018, στις 12.30 το μεσημέρι, στο χώρο/αίθουσα του Εργαστηρίου της Οικοδομκής & Φυσικής των Κτιρίων, θα πραγματοποιηθεί διάλεξη από μέρους της αξιότιμης Dr. Marianne Saba, (Research Assistant Professor at University of Balamand, Lebanon) με αντικείμενο:

“Geopolymer a New Concrete Binder”.

Το Εργαστήριο Τεχνικής Μηχανικής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ διοργανώνει διεθνές Συμπόσιο με τίτλο "Shechtman – Suresh Convocation & Honorary Symposium, 30 Νοεμβρίου - 3 Δεκεμβρίου 2018, που θα λάβει χώρα στο κτίριο ΚΕ.Δ.Ε.Α. ΑΠΘ. Η τελετή απονομής τίτλων επίτιμων διδακτόρων του ΑΠΘ στους D. Shechtman (Nobel Prize 2011) και S. Suresh (Πρώην Δ/ντής NSF, Πρόεδρος του Nanyang Technological University) το πρωί της 30ης Νοεμβρίου στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, θα ακολουθηθεί από Διεθνές Συμπόσιο με προσκεκλημένες ομιλίες σε διάφορους επιστημονικούς κλάδους, που κυμαίνονται από τη φυσική και τη μηχανική, τη βιολογία και την ιατρική.