Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων σε συνεργασία με το Erasmus Student Network (ESN) προσκαλούν τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και ιδιαίτερα όσους και όσες ενδιαφέρονται για μετακίνηση με το Πρόγραμμα Erasmus στην εκδήλωση “Christmas Universities’ Fair” που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 16:00.

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Είστε όλοι προσκεκλημένοι στην ομιλία του Καθηγητή Mark Horstemeyer, Dean of School of Engineering του Liberty University, με τίτλο:

Integrated Computational Materials Engineering (ICME): Past, Present, and Future

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ. καλωσορίζει τους νεοεισαχθέντες φοιτητές και τις νεοεισαχθείσες φοιτήτριες του και τους υποδέχεται με τη διοργάνωση μιας εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2019 στις 11:00 (αίθουσα 5.42).

Την Πέμπτη  10 Οκτωβρίου 2019 στις 18.30 στο Αμφιθέατρο «Α. Τσιούμης» της Πολυτεχνικής Σχολής θα πραγματοποιηθεί εκδύλωση με θέμα:

Η επιστήμη και η καινοτομία στην υπηρεσία της διαχείρισης των φυσικών κίνδυνων

Μετά από πρόταση της Επιτροπής Φοιτητικών Θεμάτων και με πρωτοβουλία των φοιτητών-μελών της, η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

Υποδοχή Πρωτοετών Φοιτητών Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ.

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών 18 μεταπτυχιακών φοιτητών του προγράμματος Construction Management and Real Estate Management που προσφέρεται στο Technische Universität Dortmund. Οι φοιτητές και οι καθηγητές τους κ.κ. Panos Spyridis και Ivan Čadež περιηγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων:

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, στις 12.15 μμ, στην αίθουσα διδασκαλίας 515 (υπόγειο της πτέρυγας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.), πραγματοποιήθηκε διάλεξη στα Αγγλικά από μέρους του αξιότιμου Carlos Malagón-Luesma, Associate Professor of the Higher Technical School of Engineering of the Building, Granada University – Spain με τίτλο:

“Energetic & Functional Rehabilitation of the Atarfe Occupational Center”

Η διάλεξη ανήκει στη δράση του Erasmus+ Mobility Programme (Academic Teaching Staff).

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η 3η διμερής επιστημονική – εκπαιδευτική συνάντηση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ με το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Κυρίλλου και Μεθόδιου των Σκοπίων, με θέμα τη Διαχείριση Λυμάτων και την διακρατική αντιμετώπιση των υδατικών πόρων που μοιράζονται οι δύο χώρες.

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 στο πλαίσιο του μαθήματος "Συστήματα Μεταφορών" πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών και της διδακτικής ομάδας στην Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης Α.Ε. (ΟΛΘ Α.Ε.).