Με την περάτωση της μετα-διδακτορικής έρευνας που εκπόνησε ο Δρ. Παπαχριστοφόρου Μιχαήλ το διάστημα 1/1/2019 μέχρι 31/12/2019, σας καλούμε στη δημόσια παρουσίαση των αποτελεσμάτων που θα γίνει την Παρασκευή 31/1/2020 στις 12:00 στην αίθουσα της Οικοδομικής του ΤΕΤΚ.

Το ΔΠΜΣ "Ολοκληρωμένη Διαχείριση Λεκανών Απορροής και Παράκτιων Περιοχών" σας προσκαλεί στην Ημερίδα με θέμα "Διαχείριση παράκτιων συστημάτων: Η περίπτωση μελέτης της ακτογραμμής  Αγγελοχωρίου- Μηχανιώνας-Νέων Επιβατών (Θερμαϊκός Κόλπος)" στις 31/01/2020 στο Κέντρο Βιολογικών Εφαρμογών στο Αγγελοχώρι, 9.30 – 16.00.

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Είστε όλοι προσκεκλημένοι στην ομιλία του Καθηγητή Mark Horstemeyer, Dean of School of Engineering του Liberty University, με τίτλο:

Integrated Computational Materials Engineering (ICME): Past, Present, and Future

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ. καλωσορίζει τους νεοεισαχθέντες φοιτητές και τις νεοεισαχθείσες φοιτήτριες του και τους υποδέχεται με τη διοργάνωση μιας εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2019 στις 11:00 (αίθουσα 5.42).

Την Πέμπτη  10 Οκτωβρίου 2019 στις 18.30 στο Αμφιθέατρο «Α. Τσιούμης» της Πολυτεχνικής Σχολής θα πραγματοποιηθεί εκδύλωση με θέμα:

Η επιστήμη και η καινοτομία στην υπηρεσία της διαχείρισης των φυσικών κίνδυνων

Μετά από πρόταση της Επιτροπής Φοιτητικών Θεμάτων και με πρωτοβουλία των φοιτητών-μελών της, η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

Υποδοχή Πρωτοετών Φοιτητών Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ.

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών 18 μεταπτυχιακών φοιτητών του προγράμματος Construction Management and Real Estate Management που προσφέρεται στο Technische Universität Dortmund. Οι φοιτητές και οι καθηγητές τους κ.κ. Panos Spyridis και Ivan Čadež περιηγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων:

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, στις 12.15 μμ, στην αίθουσα διδασκαλίας 515 (υπόγειο της πτέρυγας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.), πραγματοποιήθηκε διάλεξη στα Αγγλικά από μέρους του αξιότιμου Carlos Malagón-Luesma, Associate Professor of the Higher Technical School of Engineering of the Building, Granada University – Spain με τίτλο:

“Energetic & Functional Rehabilitation of the Atarfe Occupational Center”

Η διάλεξη ανήκει στη δράση του Erasmus+ Mobility Programme (Academic Teaching Staff).

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η 3η διμερής επιστημονική – εκπαιδευτική συνάντηση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ με το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Κυρίλλου και Μεθόδιου των Σκοπίων, με θέμα τη Διαχείριση Λυμάτων και την διακρατική αντιμετώπιση των υδατικών πόρων που μοιράζονται οι δύο χώρες.