Έκδοση του 1ου επίσημου e-Newsletter γαι το έργο TIMMOD (ENI-CBC BSB1029) με τίτλο: ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ στο οποίο συμμετέχει το Εργαστήριο Θαλάσσιας Τεχνικής και Θαλασσίων Έργων του Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος.

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ διοργάνωσε επιστημονική εκδήλωση για τον Σταθμό Βενιζέλου του Μετρό της Θεσσαλονίκης με θέμα:

"ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ ΑΜΕΤΑΚΙΝΗΤΕΣ"

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων θα πραγματοποιήσει ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα Erasmus+ για Σπουδές για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020, στις 10:00 π.μ. στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. (είσοδος από το ισόγειο του κτιρίου Διοίκησης).

Το ΔΠΜΣ "Ολοκληρωμένη Διαχείριση Λεκανών Απορροής και Παράκτιων Περιοχών" σας προσκαλεί στην Ημερίδα με θέμα "Διαχείριση παράκτιων συστημάτων: Η περίπτωση μελέτης της ακτογραμμής  Αγγελοχωρίου- Μηχανιώνας-Νέων Επιβατών (Θερμαϊκός Κόλπος)" στις 31/01/2020 στο Κέντρο Βιολογικών Εφαρμογών στο Αγγελοχώρι, 9.30 – 16.00.

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Είστε όλοι προσκεκλημένοι στην ομιλία του Καθηγητή Mark Horstemeyer, Dean of School of Engineering του Liberty University, με τίτλο:

Integrated Computational Materials Engineering (ICME): Past, Present, and Future

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ. καλωσορίζει τους νεοεισαχθέντες φοιτητές και τις νεοεισαχθείσες φοιτήτριες του και τους υποδέχεται με τη διοργάνωση μιας εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2019 στις 11:00 (αίθουσα 5.42).

Την Πέμπτη  10 Οκτωβρίου 2019 στις 18.30 στο Αμφιθέατρο «Α. Τσιούμης» της Πολυτεχνικής Σχολής θα πραγματοποιηθεί εκδύλωση με θέμα:

Η επιστήμη και η καινοτομία στην υπηρεσία της διαχείρισης των φυσικών κίνδυνων

Μετά από πρόταση της Επιτροπής Φοιτητικών Θεμάτων και με πρωτοβουλία των φοιτητών-μελών της, η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

Υποδοχή Πρωτοετών Φοιτητών Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ.

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών 18 μεταπτυχιακών φοιτητών του προγράμματος Construction Management and Real Estate Management που προσφέρεται στο Technische Universität Dortmund. Οι φοιτητές και οι καθηγητές τους κ.κ. Panos Spyridis και Ivan Čadež περιηγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων: