Έχει εκδοθεί το 2ο e-Newsletter για το έργο TIMMOD (ENI-CBC BSB1029) με τίτλο:

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου στις 13:00 θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως, η τελετή αποφοίτησης των μεταπτυχιακών φοιτητών των δύο Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, «Προστασία Περιβάλλοντος και Βιώσιμη Ανάπτυξη» και «Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων», για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά η προφορική παρουσίαση 25 φοιτητικών εργασιών που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος "ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΙΙ", κατά το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έκδοση του 1ου επίσημου e-Newsletter γαι το έργο TIMMOD (ENI-CBC BSB1029) με τίτλο: ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ στο οποίο συμμετέχει το Εργαστήριο Θαλάσσιας Τεχνικής και Θαλασσίων Έργων του Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος.

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ διοργάνωσε επιστημονική εκδήλωση για τον Σταθμό Βενιζέλου του Μετρό της Θεσσαλονίκης με θέμα:

"ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ ΑΜΕΤΑΚΙΝΗΤΕΣ"

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων θα πραγματοποιήσει ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα Erasmus+ για Σπουδές για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020, στις 10:00 π.μ. στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. (είσοδος από το ισόγειο του κτιρίου Διοίκησης).

Το ΔΠΜΣ "Ολοκληρωμένη Διαχείριση Λεκανών Απορροής και Παράκτιων Περιοχών" σας προσκαλεί στην Ημερίδα με θέμα "Διαχείριση παράκτιων συστημάτων: Η περίπτωση μελέτης της ακτογραμμής  Αγγελοχωρίου- Μηχανιώνας-Νέων Επιβατών (Θερμαϊκός Κόλπος)" στις 31/01/2020 στο Κέντρο Βιολογικών Εφαρμογών στο Αγγελοχώρι, 9.30 – 16.00.

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Είστε όλοι προσκεκλημένοι στην ομιλία του Καθηγητή Mark Horstemeyer, Dean of School of Engineering του Liberty University, με τίτλο:

Integrated Computational Materials Engineering (ICME): Past, Present, and Future

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ. καλωσορίζει τους νεοεισαχθέντες φοιτητές και τις νεοεισαχθείσες φοιτήτριες του και τους υποδέχεται με τη διοργάνωση μιας εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17/10/2019 στις 11:00 (αίθουσα 5.42).

Την Πέμπτη  10 Οκτωβρίου 2019 στις 18.30 στο Αμφιθέατρο «Α. Τσιούμης» της Πολυτεχνικής Σχολής θα πραγματοποιηθεί εκδύλωση με θέμα:

Η επιστήμη και η καινοτομία στην υπηρεσία της διαχείρισης των φυσικών κίνδυνων