Το Εργαστήριο Μεταλλικών Κατασκευών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και η διδακτική ομάδα του μαθήματος «Δομικό Αλουμίνιο-ΤΕ5100» σας προσκαλούν την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 11:00, στην διάλεξη του Prof. Dr. Eng. Alberto Mandara.

Η διάλεξη του κ. Mandara ο οποίος είναι Full Professor of Dept. of Structural Engineering, Department of Civil Engineering, Design, Building and Environment στο πανεπιστήμιο University of Campania “L. Vanvitelli”, Naples, Italy και Πρόεδρος (Chair) της Υπό-Επιτροπής της Τεχνικής Επιτροπής TC250 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Τυποποίησης (European Committee for Standardization-CEN)  που είναι επιφορτισμένη με την απλοποίηση και μετεξέλιξη του Ευρωκώδικα 9 ΕΝ1999: Σχεδιασμός Κατασκευών από Αλουμίνιο και τη διαμόρφωση των νέων κανονιστικών διατάξεων της δεύτερης γενιάς του Ευρωκώδικα 9, αφορά τα παρακάτω επιμέρους αντικείμενα:

• Use and Desing of Aluminium Structures towards second generation of Eurocodes (Eurocodes 2G)
  • Aluminium shell structures

Η διάλεξη θα διεξαχθεί στην αίθουσα Δ6 του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας των Κατασκευών στην πτέρυγα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.
Συνημμένα η αφίσα της εκδήλωσης, ενώ λεπτομέρειες για τον ομιλητή παρέχονται στο επισυναπτόμενο αρχείο.