Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (https://dps.auth.gr/2023/10/30/spoudazw2023/) έχει αναρτηθεί συνοπτική περιγραφή της δράσης "σπουδά...ΖΩ!" της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, σχετικά με την εφάπαξ παροχή διατακτικών σίτισης αξίας 250 ευρώ, σε πρωτοετή φοιτητή/φοιτήρια, που γράφτηκε για πρώτη φορά σε ΑΕΙ της Ελλάδας το ακαδημαϊκό έτος 2023-24, μέλος οικογένειας της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, που τηρεί τους όρους και τις εισοδηματικές και κοινωνικές προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Δικαιούχοι της παροχής είναι: πολίτες με ελληνική υπηκοότητα ή πολίτες λοιπών κρατών μελών της ΕΕ ή πολίτες άλλων κρατών νομίμως διαμένοντες/-ουσες στην Ελλάδα, με μόνιμη και κύρια κατοικία στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας ή που έχουν ολοκληρώσει τη φοίτησή τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε σχολική μονάδα της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και κατέχουν ελληνικό ΑΦΜ και ΑΜΚΑ, ηλικίας 18-25 ετών, με οικογενειακό εισόδημα κάτω από το όριο της φτώχειας, όπως ορίζεται στην πρόσκληση.

Η αίτηση, με όλα τα απαιτούμενα κατά περίπτωση δικαιούχου δικαιολογητικά, υποβάλλεται έως τις 10 Noεμβρίου 2023